Med et simpelt skab og hjørnehylder blev pladsen i det lille badeværelse udnyttet optimalt. Nu er der styr på vaskemaskine og tørretumbler, og rodet er gemt af vejen. Men det krævede lidt behændighed at få puslespillet til at gå op, for badeværelset var ualmindeligt dårligt indrettet med en endevæg med flere skæve vinkler.
-
13/2006
Badeværelset er trangt, hjørnerne er skæve, og der er ikke meget vægplads til at ophænge hylder eller skabe. Men den spildte plads bag ved toilettet kan snildt bruges til et gulv til loft-hjørneskab med masser af plads.
-
02/2011
Et ubenyttet indhak i en lille entré kan blive til et stort skab med plads til alle familiens sko på to dage. Se her hvordan.
Sværhedsgrad 3/4
-
15/2002
Tre køkkenoverskabe, der er vendt på hovedet og lagt på gulvet, er udgangspunktet for dette enkle og superelegante kombimøbel.
-
15/2002
Hyldevanger, hylder og en dør! Det er alt, hvad der skal til. Resultatet bliver fuld udnyttelse af noget plads, du slet ikke vidste, du havde.
-
09/2001
Savner du opbevaringsplads i badeværelset, kan du fremtrylle hylder i metervis ved at “hugge” dem ind i væggen. Her er 6 nicher til stort og småt – og gode fif til, hvordan de bygges.