Belægningssten, der synker i indkørslen og på terrassen, så der opstår de såkaldte lunker, kan være direkte farlige. Vandpytter fryser til is om vinteren, og så er der pletvis isglat på din grund. Vi viser, hvad du kan gøre for at rette op, før skaden bliver værre.
-
13/2011
Står din regnvandstønde på en
flisebelægning, er det en god
idé at have en sivebrønd, så
vandet kan ledes væk og ikke
vasker fugesandet væk. Det
kan ødelægge belægningen.
Sværhedsgrad 1/4
-
10/2011
Selv om tunge biler stiller store krav til opbygningen af din indkørsel, har du masser af muligheder for at eksperimentere med både former og farver og materialer, så du kan lave en belægning, der passer flot til dit hus.
-
07/2008
Hvis regnvandet løber fra indkørslen ind i garagen eller fra flisegangen ned i husets sokkel, så kan du løse du problemet med en rende, som leder vandet til faskine eller kloak.
Sværhedsgrad 1/4
-
12/2008
Belægningen ligger så pænt, mens vi fejer sand ned i fugerne og et år efter ser det ud, som om stenene er kastet i jorden med bind for øjnene. Se de fem mest typiske fejl, vi begår.
-
13/2006
... de 5 klassiske fejl, når du anlægger ny indkørsel.