Skab i blændet dør

Døråbningen her er i en bærende væg. Derfor er der en anvendelig dybde på hele 16 cm, når døren er blændet. Bredden er 80 cm, højden er 2 meter. Først sættes de tre hylder op. Hver hylde fastgøres med én møbelrigel i hver side og to på bagvæggen.

Nu kan gæsterne bare komme an ... der er knager nok til et stort rykind. Skabet er dybt nok til, at der kan hænge overtøj i det, og udenpå er der seks porcelænsknopper at hænge tøj på.

Få dette og 19 andre tips til at udnytte entreen optimalt

Relaterede artikler

  • Fyld den blændede dør ud

    Fyld den blændede dør ud

    04/2003 En blændet dør giver et smalt rum, der faktisk kan bruges til mere, end man tror. Her er et par ideer til, hvordan du kan udnytte den gamle dørniche. Begge eksempler kan klappes sammen, når de ikke er i brug.

  • Puslebord til tremmesengen

    Puslebord til tremmesengen

    05/2012 Ved at stille puslebordet på tremmesengens kanter optager det ikke kostbar gulvplads. Og puslebordet får den rigtige højde, så du ikke får ondt i ryggen.

    Sværhedsgrad 1/4
  • Byg reolen så den passer

    Byg reolen så den passer

    02/2012 Somme tider er det bare umuligt at finde lige den størrelse reol, som passer til det rum eller den plads, som er til rådighed. Ved at lave den selv kan du skræddersy reolen til netop dit hjem, og det er ikke så svært, som ...

    Sværhedsgrad 3/4
  • Giv træet nyt liv

    Giv træet nyt liv

    09/2011 Vejr og vind gør med tiden havemøbler i træ snavsede og kedelige at se på. En behandling med trærens og efterfølgende oliering gør underværker.

    Sværhedsgrad 1/4
  • Hvordan virker et møbelhjul

    Hvordan virker et møbelhjul

    08/2011 Med et sæt solide møbelhjul i bunden gør du reolen, skabet og værktøjskassen nem at flytte rundt med i alle retninger.

  • Skab i blændet dør
  • Skab i blændet dør
  • Skab i blændet dør
  • Skab i blændet dør
  • Skab i blændet dør
  • Skab i blændet dør

Læs mere om

Bo bedre
Penge & privatøkonomi