Maling af vægge

  • Malerens 20 bedste tips

    Malerens 20 bedste tips

    17/2011 Maleren Rene Höyer Larsen giver nye tips til, hvordan dit malerarbejde bliver lettere, bedre, renere og hurtigere.

  • Væg med farve

    Væg med farve

    05/2011 Et perfekt resultat kræver gode materialer, det rigtige værktøj og frem for alt viden. Her viser maleren dig, hvordan du maler en væg med en bort med snorlige kanter. Men først skal der spartles og fuges.

  • Dæk de gale streger før du maler

    Dæk de gale streger før du maler

    01/2010 Det nytter ikke at male streger lavet med farvetusser over med almindelig maling. Selv en virkelig veldækkende maling af bedste kvalitet kommer til kort, hvis du ikke dækker stregerne med spærregrunder.

    Sværhedsgrad 1/4
  • Perfekt maling af 5 vægtyper

    Perfekt maling af 5 vægtyper

    13/1998 Der er ingen ben i at male vægge, men det rigtige værktøj og den korrekte maling gør arbejdet lettere og det færdige resultat pænere og mere robust. Her kan du læse, hvordan du opnår det bedste maleresultat på de fem mest udbredte vægoverflader tapet, glasvæv, glasfilt, savsmuldstapet og mursten.

  • Maling af vægge

    Maling af vægge

    03/2005 At male vægge er nok den mest almindelige maleropgave overhovedet, men derfor skal resultatet stadig være helt i top.

  • Mal dig til rustikke vægge

    Mal dig til rustikke vægge

    05/2008 Med en enkel teknik kan du male dine vægge, så de kommer til at se gamle og rustikke ud. Alt, hvad du behøver, er en svamp, en klud og en balje med vand – ud over maling, pensel og rulle, naturligvis.

    Sværhedsgrad 1/4