Nyt badekar på 4 timer

Rust, ridser og mat emalje behøver ikke betyde, at det gamle badekar skal smides ud. Ved hjælp af en smart miljøvenlig lak og en formiddags arbejdsindsats kan dit gamle slidte badekar blive som nyt igen. Vi bestilte laksættet hjem, satte stopuret til og gik i gang.

Sværhedsgrad
Tidsforbrug
4 timer
Pris
Cirka 1000 kroner

Intro

Rust, ridser og mat emalje behøver ikke betyde, at det gamle badekar skal smides ud. Ved hjælp af en smart miljøvenlig lak og en formiddags arbejdsindsats kan dit gamle slidte badekar blive som nyt igen.

Vi bestilte laksættet hjem, satte stopuret til og gik i gang.

Vejledning

Start: kl. 8.00

Først sleb vi badekarret grundigt med vandslibepapir. Slibepapiret skal jævnligt dyppes i vand. Vi skyllede derefter slibestøvet væk. Har karret dybe ridser, fyldes de ud med epoxyspartelmasse, før der males.

Vi smurte kalkfjerner ud i hele karret (husk gummihandsker), lod den skummende masse sidde i 20 minutter og vaskede den så af med masser af vand. Badekarret skal virkelig skrubbes med en drivvåd svamp og skylles.

Karret skal være helt tørt før lakering. Vi tørrede af med gamle viskestykker og brugte en hårtørrer til kanter og afløb. For at få et flot resultat skal overfladen være jævn, kalkfri og tør, så lakken har let ved at binde.

Vi dækkede kanterne af med malertape. Også afløbene og vandhanerne blev dækket, så vi ikke risikerede at komme til at strejfe dem med penslen, eller når vi skulle i gang med den medfølgende malerrulle.

Så hældte vi hærderen fra glasset i dåsen med den hvide farve og rørte rundt i et par minutter. Nu var der ikke tid til svinkeærinder: 45 minutter senere ville emaljen være størknet så meget, at den ville være ubrugelig.

Vi malede de store flader med rullen - den gav dog en let nopret overflade, så vi strøg efter med en god, blød pensel. Pas på ikke at påføre så tykt et lag, at lakken løber. Stryg eventuelle løbere og helligdage over med penslen.

Materialer

Atmosani reemaljeringskit bestående af:
• 2 stk. slibepapir
• Gummihandsker
• Calatak, afkalkningsmiddel
• Stor dåse med hvid farve
• Lille glas med hærder

VÆRKTØJ
• Malerrulle (er i laksættet) • Rørepind
• Malerrullebakke • Pensel • Malertape

Pris: Cirka 1000 kroner

Her kan du få materialerne: Atmosani forhandles i øjeblikket kun af virksomheden www.maling.dk, der dog leverer til hele Europa.

Andre læser lige nu ...

Mere fra kategorien Badeværelse