Intro
Vejledning
01
Sådan gør du
8
Trin
Inden du går i gang med at slibe gulvet, skal du have fjernet fejelisterne rundt i kanten af gulvet. Det kan du fx gøre forsigtigt med et stemmejern og et koben. Her er fodlisterne også af umalet træ, de skal også slibes og olieres for at få et ensartet look.
Er der revner i gulvet, kan de repareres med PU-lim blandet med slibestøv. Det gør du efter første slibning. Når massen er tør, sliber du gulvet et par gange igen og olierer med linoliefernis, som trænger dybere ind i træ end almindelig koldpresset linolie, så gulvet er godt beskyttet og har en flot glød.
Tjek, om gulvet har revner, der er større end 1 mm. De bør fuges for at få et så flot og harmonisk gulv som muligt. Revnerne fuges, efter at gulvet er slebet første gang med slibepapir korn 60.
Fyld revnerne ud med PU-lim. Bland evt. lidt slibestøv i farven, så den så vidt muligt matcher parketgulvets. Spartlen trækkes tværs hen over revnerne, så de bliver fyldt helt op.
Slib revnerne, når de er tørre - fortsæt med korn 60. Hold excentersliberen i konstant bevægelse, og slib, til du har en plan flade.
Bagefter slibes hele gulvet med korn 120. Excentersliberen skal hele tiden bevæges med jævne cirkelbevægelser, så fladen bliver helt ensartet. Støvsug gulvet grundigt bagefter, så alt slibestøv er væk.
Gulvet får første gang linoliefernis. Olien påføres med pensel eller klud så jævnt som muligt. Linoliefernis tørrer hurtigere end koldpresset linolie, trænger dybere ind og danner mere hinde - en fordel til et gulv.
Overskydende olie tørres væk efter ca. 20 min. med en fnugfri klud. Lad gulvet tørre i et døgn, inden du gentager oliebehandlingen. Efter anden gang olie sliber du med korn 180, støvsuger og olierer tredje gang.
Gulvet slibes en sidste gang med korn 240, når olien har fået lov at tørre et døgns tid. Fodlisterne får samme tur som gulvet og monteres igen - og gulvet er næsten som nyt.
Materialer
- Slibepapir, korn 60/120/180/240
- PU-lim
- Akrylfugemasse
- Linoliefernis
Tidsforbrug
Ca. 4 dage inkl. tørretid.
Pris
Ca. 1.200 kr. for 20 kvm.
Sværhedsgrad
Her kan alle være med. Vær obs på at bevæge slibemaskinen hele tiden, så resultatet bliver ensartet.