NØDVENDIGT UDSTYR
EN GULVSLIBEMASKINE Kan lejes i et byggemarked, hvis gammel lak skal fjernes. Husk også at leje en kantsliber. Begge kræver lidt øvelse at bruge.
STØVSUGER OG VAND Der skal altid støvsuges efter en slibning, men skal gulvet ikke slibes først, skal det alligevel støvsuges og vaskes. Først med grundrens og så med rent vand.
EN GULVLAKPENSEL Er bred, flad og lavet af en blanding af syntetiske hår og naturhår. Penslen egner sig både til akryl- og alkydlak. Husk at vælge en type, der kan påsættes et skaft.
EN MOHAIRRULLE En mohairrulle har en luv af 6 mm gedehår, og den giver en superglat overflade. Velegnet til opløsningsholdige lakker som alkydlak og spritlak.
LAKERING
1. Er gulvet gammelt og grimt, og man ikke ønsker at skifte det, kan det høvles/slibes helt ned. Det gøres ad flere omgange med stadigt finere slibepapir og efterlader gulvet helt plant og glat.
2. Kanterne kan ikke slibes med den store gulvslibemaskine; dem skal man tage med en kantsliber – eller med en rystepudser, hvis man har god tid. De to slibemaskiner kan lejes.
3. Når gulvet er slebet ned, skal evt. huller spartles og slibes. Hvis fugerne mellem brædderne er meget grimme og fyldt med snavs og gammel lak, skal de skrabes rene. Støvsug omhyggeligt.
4. Start med at lakere ude langs kanterne med en pensel, der er egnet til den lak, der bruges. Selve gulvfladen lakeres nemmest med en rulle på et skaft.
5. Når første lag lak har fået lov at tørre et døgn, skal det mellemslibes, fordi lakken vil have fået træets årer til at rejse sig. Brug korn 150-180, og pas på, at der ikke slibes huller i lakken.