Foderbræt – så flot kan det gøres 5

Tusind tak til alle jer, der har deltaget i vores konkurrence og sendt billeder ind af jeres fantastiske foderbrætter.

“Jeg har fået dette helt vidunderlige foderbræt af min far, som bygger miniaturehuse. Både mennesker og fugle nyder det hver dag,” fortæller Pia.

Fru Lapperre nyder hver dag at sidde på sin yndlingsplads i køkkenet og kigge ud på fuglene på dette flotte foderbræt, som hendes mand har bygget.

Søskendeparret Sixten og Ines ville gerne bruge mors gamle gummistøvler til noget. Det kom der – meget opfindsomt – et spisested til fuglene ud af. Som børnenes mor skriver, er det måske ikke det kønneste, men det er højt værdsat!

Taget på dette halvrunde foderbræt er hængslet bagtil, så det kan åbnes, og foderet hældes ned i huset, som dermed fungerer som foderautomat.

Leif har bygget disse fine nostalgiske foderbrætter: en gammeldags rød lade og en mølle, der giver læ til fuglene, når de hopper ind og spiser.

Andre læser lige nu ...