Hestebremser - sådan kan de bekæmpes

Hestebremsen (hestefluer) er en bremse, der hverken bider eller interesserer sig for mennesker. Den lægger æg i pelsen omkring forbenene på heste, der senere udvikler sig til snyltende larver i hestens krop. Lær om forskellen på hestebremser og klæg.

Hvad er forskellen på klæg og hestebremser?

Både klæg og hestebremser er en art fluer, men klægen suger blod fra mennesker og andre pattedyr, mens hestebremsen flyver omkring benene på en hest, hvor den lægger æg.

Hesten slikker sidenhen på området og sender æggene videre ind i sit eget fordøjelsessystem.

Er der hestebremser i Danmark?

Der er masser af hestebremser i Danmark, men de bider og stikker hverken mennesker eller dyr.

Holder du kvægdyr som køer, heste, får og geder, er det dog værd at holde sig for øje, om det er på tide at sætte en hestebremsefælde op.

Hestebremser er en generende plage om sommeren for heste og ved hestefolde.

De kan sprede insektbårne sygdomme som anaplasmose og babesiose hos kvæg.

Det kan svække dyrene med forringet appetit, feber og lavere mælkeproduktion.

Er du eller dine dyr plaget af hestebremser hen over sommeren, er det nok på tide at sætte en fælde op.

Læs om bekæmpelse af myrer eller skægkræ.

Hestebremsefælde er stillet op ved hestefold

Hestebremserne flyver hen og sætter sig på den sorte bold og flyver herefter op i fælden.

Miljøvenlig og giftfri hestebremsefælde

Alle hestebremsefælder er lavet på samme måde og har til formål at reducere mængden af de irriterende insekter, der plager dine heste, rideområder, køer eller får om sommeren.

Fælden virker ved, at en stor, sort bold varmes op i solen for at minde om en varm hest.

Hestebremserne tiltrækkes af bolden, men når de opdager bedraget, flyver de lodret opad og fanges i toppen af fælden, hvor de dør.

Det er muligt at lave sin egen fælde til hestebremser, men der findes masser af gode produkter på markedet som den på billedet, der veldokumenteret kan reducere mængden af både hestebremser og klæg med op til 95% på et område på ca. 10.000 m2.

Andre læser lige nu ...

Mere fra kategorien Skadedyr