Intro
Vejledning
01
Fra gulnet træ til lys trappe
3
Trin
Trappens fyrretræ er gulnet af tidens tand. Vi maler den hvid, både på vanger og de lodrette stødtrin. Det samme gør vi med undersiden af trappen til førstesalen. Fjern alle dæklister, kantlister og lignende fra alle trin og vanger, både på kældertrappen og på undersiden af trappen til førstesalen. Vask trin og vanger grundigt af med grundrens, inden du maler.
Giv vanger og stødtrin en gang hæftegrunder af samme mærke som slutmalingen. Hvis du vil male den vandrette del af trinnet, skal det også have grunder.
Luk alle huller og sprækker med en malbar gummifuge, når hæftegrunderen er tør. Glat fugen ud med en fugebrik, så den ikke står synligt frem.
02
Nye trin
5
Trin
Selve trinfladerne beklæder vi med lys linoleum. Det er en slidstærk og praktisk overflade, som er nem at vedligeholde.
På trinnenes forkanter sætter vi aluminiumslister med en not, der passer til linoleumstykkelsen. Det både skjuler og beskytter overgangen mellem selve trappetrinnet og linoleummet. Alulisterne sælges som trappeforkanter, og du kan selv save dem til med en nedstryger, så de passer til din trappe.
Mål aluminiumslisten op i længder svarende til trinnenes bredde. Spænd listen fast, mens du saver med nedstrygeren.
Klæb listerne på. Sørg for, at trinforkanten er renset af, fx med trærens, og klæb så aluminiumslisten på med montagelim.
Træk gulvlim på trinnet. Træk limen på med en spartel, så du har et ensartet, tyndt lag. Alulisternes blå plasttape beskytter listerne, så lad den sidde imens.
03
Multipuds lysner væggene
4
Trin
Vi giver alle de lodrette flader en hvid fiberforstærket puds, som kan klæbe på stort set alle underlag, og som kan klare sig uden maling. Det betyder et helt nyt og moderne look og får trapperummet til at se væsentlig lysere ud.
Fjern løst tapet, søm og skruer, lamper, gelænder og andre forhindringer fra de lodrette vægge. En hvid fiberforstærket og klæbende pudsmørtel røres op i en balje efter anvisningen på posen.
Træk mørtlen på væggen med en grov tand-spartel i et jævnt lag. Træk mørtel på hele væggen på én gang.
Glat med en bred spartel efter nogle minutter (afhængigt af hvor meget underlaget suger). Målet er at opnå en ensartet, jævn overflade.
04
Moderne lys
4
Trin
Der er ikke bare penge at spare ved at skifte den traditionelle glødepære ud med moderne LED-lys. Du får også langt flere typer af lamper, spots og fx lysbånd at vælge mellem. Ofrer du blot lidt ekstra, kan du også få mulighed for selv at justere både lysets farve og styrke.
En lysstærk, flad og stilren LED-lampe erstatter den gamle, traditionelle plastkuppel med glødepære. Lampen passer perfekt til det nye look, og den giver et godt grundlys i hele trapperummet.
Vi sætter et lysbånd bag gelænderet og udnytter en af LED-lysets mange nye muligheder. Lysbåndet fylder meget, meget lidt og kan klippes til på mål. Med bord rundsaven og et smalt stemmejern laves en not i gelænderet, som passer til det lysbånd, vi har købt, så det er helt skjult. Noten kan også laves med en overfræser.
Lysbåndet klæbes fast, når gelænderet er malet hvidt. Tryk den selvklæbende strimmel af lysdioder fast i bunden af noten. Start fra en ende af, og kort lysbåndet af, så det passer i længden.
05
Lyst gulv i kælderen
4
Trin
Det sidste ekstra lys henter vi på kældergulvet. Den gamle og delvist afskallede maling fornyes med en lys og blank gulvmaling med en glans på 80. Det giver en blank overflade, som spejler lyset fra et vindue nede kælderen og bidrager til et lyst og venligt trapperum.
Skrab og slib al løs maling af gulvet. Sørg også for at slibe overgange i malingen ned, så du ikke kan mærke dem med fingrene.
Mal først kanterne langs vægge og trappe. Vi har valgt en tokomponent, vandbaseret epoxymaling (skal bruges inden for én time).
Materialer
- ¾ l akrylgrundmaling
- ¾ l akryltræmaling, glans 50
- 1 patron hvid gummifuge, som kan males (ikke akryl) 12 m alu-trappeforkant til 3 mm beklædning 3 m2 linoleum (3 mm)
- 1 kg gulvlim
- 25 kg fiberforstærket puds i hvid (Lip 360 eller tilsvarende) 4 l vandopløst epoxy-gulvmaling (lys grå) 1 LED-væglampe
- 1 LED-lysbånd
- 1 kabelkanal, 15 x 15 mm
- Grundrens
- Slibepapir korn 120
Tidsforbrug
Forvandlingen her tog fire dage.
Pris
Ca. 3.200 kr.
Sværhedsgrad
Du kan roligt gå i gang. Det svære kan være at komme i gang med at pudse. Men de nye typer af puds er lette at arbejde med, og du får hurtigt det nødvendige håndelag, når du først er kommet i gang.