4 løsninger til udvendig isolering
Det er ikke bare et stort arbejde at isolere et helt hus udefra og lave en ny flot facade. For at være helt ærlig, så er det et KÆMPE arbejde, men besparelsen på varmeregningen er til gengæld også til at få øje på.
Det er ikke alle huse, der egner sig lige godt til udvendig isolering. Der er i hvert fald nogle huse, hvor det er lettere end andre. Men hvis du sætter dig grundigt ind i sagerne og vælger den metode, der passer til dit hus, så er du sikker på at få et godt resultat.
Der er flere måder og flere systemer til udvendig isolering. Her gennemgår vi fire metoder, som vi har gennemprøvet og kan stå inde for.
Den første metode består i at klæbe hårde mineraluldsbatts direkte på den gamle ydermur og pudse udenpå. Til den næste metode bruges der bløde isoleringsbatts, der klemmes fast mellem lodrette reglar og afsluttes med en klinkbeklædning i træ. Den tredje metode er også med blød isolering, men her laves selve facaden af nogle specielle Bluclad-plader fra Skalflex. Den sidste metode er en moderne energiløsning med Kingspan.
Klik på overskrifterne for at læse mere om de forskellige løsninger:
30 % mere effektivt
Det er 30 procent mere effektivt at isolere ydervæggene udefra end at isolere dem indefra med samme tykkelse isolering. Det skyldes, at huset pakkes ind i isolering overalt. Isolerer du indvendigt, vil der opstå kuldebroer ved skillevægge, i udvendige hjørner og ved soklen. Ved vinduer og etageadskillelser vil der også ofte forsvinde varme ud.
Ved skillevægge og etageadskillelser forstærkes kuldebroerne, når du efterisolerer indvendigt. Farverne viser, hvordan varmen bevæger sig gennem væggen fra en 20 grader varm stue til udeluft på minus 10 grader.
Ved udvendig efterisolering (tegning 2) fjernes kuldebroen helt. Men når du efterisolerer på den indvendige side (tegning 3), afslører tallene for temperatur og relativ fugtighed helt inde i hjørnerne, at de – overraskende – ofte bliver koldere og mere fugtige. Tegning 1 viser den samme mur helt uden isolering.
På tegning 1 af en mur under et vindue kan man se, at udvendig isolering bryder kuldebroerne langs karmen langt bedre end ved indvendig isolering. Tegning 2 viser den samme mur, men her er vinduet tillige rykket frem, og så er alle kuldebroer effektivt elimineret.
8 fordele og 4 ulemper ved udvendig isolering
8 fordele ved udvendig isolering
- Ingen kuldebroer. Den største fordel er naturligvis isoleringsevnen. Du undgår kuldebroer ved skillevægge, vinduer, etageadskillelser og hjørner.
- Mere plads. Isolering fylder. Jo tykkere lag, jo flere kvadratmeter koster det. Ved 12 cm indvendig isolering (inkl. gipsplader) koster det en kvadratmeter gulvplads at isolere en væg på otte meter.
- Mindre bøvl. Når du isolerer indvendig, skal du typisk flytte varmerør, radiatorer, elinstallationer, stuk osv. Alt det bøvl undgår du ved udvendig isolering.
- Det pynter. I et ældre hus, der trænger til efterisolering, er ydervæggene ofte slidte, ujævne og lappede. Udvendig isolering efterlader en sund, jævn og ensfarvet facade.
- Spar penge. Når først investeringen har tjent sig hjem, er der virkelig mange penge at spare på varmeregningen.
- Beboeligt. Når du isolerer indvendigt, er huset mere eller mindre ubeboeligt, mens arbejdet står på. Ved udvendig isolering kan du bo i huset hele tiden.
- Undgå fugt. I gamle huse opstår der ofte problemer med fugt i facaden. Ved udvendig isolering er det problem elimineret, fordi ydervæggene står tørt og varmt bag isoleringen.
- Undgå skimmel. Indvendig isolering kan give problemer med skimmelsvamp, fordi du nemt kommer til at lukke fugten inde i væggene. Det undgår du også med udvendig efterisolering.
4 ulemper ved udvendig isolering
- Lidt dyrere. Udvendig isolering er en dyrere løsning end indvendig, så der går lidt længere tid, før investeringen tjener sig hjem.
- Udvide tagudhæng. Tagudhænget beskytter ydermuren mod regn og rusk. Hvis du har små tagudhæng, skal de udvides, så muren stadig er beskyttet, selvom den bliver tykkere.
- Flytte vinduer. Hvis du vil have det fulde udbytte af at isolere udefra, skal vinduer og døre flyttes frem, så de sidder yderst i muren ligesom før. Det giver også mere lys.
- Afstand til skel. Vær opmærksom på, at afstanden til skel bliver mindre, når murene bliver tykkere. Hvis du er i tvivl om, hvorvidt det er et problem, så spørg kommunen.
1. Fra murværk til træfacade
Blød mineraluld og klinkbrædder
Det gamle hus er helt uden isolering i ydermurene, så der er virkelig en stor gevinst at hente ved at isolere det udefra. Vi bruger 100 mm harpiksbehandlet blød glasuld, der har den store fordel, at det ikke klør.
Uden på isoleringen kommer der først et lag vindpap og nogle afstandslister, inden vi afslutter med en smuk sort vandret klinkbeklædning. Vi bruger termobehandlet træ. Det er selvfølgelig et stort arbejde, men alle de store flader går hurtigt. Til gengæld skal der både tænkes og måles og skæres en hel del ved vinduerne og ved både indvendige og udvendige hjørner.
Ud over gevinsten på varmeregningen er det også blevet et helt nyt hus at se på.
LÆS MERE: Ny facade og efterisolering
A. Eksisterende ydervæg
B. Træskelet
C. Isolering
D. Vindpap
E. Afstandsliste
F. Udvendig beklædning
Simpel konstruktion sikrer ventilation
Den nye lag isolering på 100 mm sidder direkte på den gamle ydervæg og er beskyttet af et lag vindpap. Afstandslister uden på paplaget sikrer 25 mm luft til ventilation bag den afsluttende træbeklædning. Konstruktionen er ret simpel, men ved vinduerne og ved indvendige og udvendige hjørner er arbejdet en del mere krævende.
2. Fra træhus til pudset facade
To lag plader med et hulrum imellem
Et gammelt træhus uden isolering er en dyr affære at varme op. Til dette hus har vi valgt at bruge et facadesystem til udvendig isolering fra Skalflex, der hedder Bluclad. Det består af to lag med et hulrum imellem.
Det inderste lag består af vindtætte plader lavet af træfibre og cement, der lader fugten slippe ud af væggen bagved. Det yderste lag består af tættere og mere solide plader af fibercement og kaliumsilikat, såkaldte Bluclad-plader, der dækkes med et armeret pudslag og et lag slutpuds.
Bag de to lag plader er der to lag isolering. Et 95 mm lag imellem stolperne i det originale træskelet plus endnu et 95 mm lag mellem nogle nye stolper.
LÆS MERE: Isolering udefra – nu også til træhuse
A. Eksisterende stolpe
B. Isolering
C. Tværbrædder
D. Stolpe
E. Vindspærreplade
F. Afstandsliste
G. Bluclad-plade
H. Grundpuds
J. Armeringsnet
H. Slutpuds
190 mm isolering bag to plader
Fordi vi starter med et uisoleret træhus, hvor beklædningen er fjernet, er der allerede et eksisterende sæt stolper, der kan holde på et lag isolering. Uden på det er der et nyt sæt stolper monteret på nogle tværbrædder. Derefter to lag plader med afstandslister imellem, inden der afsluttes med to lag puds.
3. Fra slidt gasbeton til indfarvet puds
Hård mineraluld og armeret puds
Selvom den gamle ydermur er både slidt og medtaget mange steder, er den solid nok. Vi vælger derfor at klæbe og skrue 80 mm hårde diffusionsåbne mineraluldsbatts direkte på muren.
Battsene kan absorbere ujævnheder på op til 10 mm, men jo mere jævn muren er, jo lettere er det at få dem til at sidde flot. Uden på battsene kommer kantprofiler, glasfibernet og to lag af mørtel (fra Skalflex), der er så sej og klæbende, at også gør det selv-folket kan få det til at sidde fast på mineralulden.
Ifølge beregninger fra Skalflex vil 80 mm udvendig isolering på et hus som dette reducere varmeforbruget med 45 procent.
LÆS MERE: Spar en formue med facadeisolering
A. Sokkelprofil
B. Isolering
C. Sømdyvler
D. Sokkelnet
E. Hjørneprofil
F. Grundpuds
G. Armeringsnet
H. Grundpuds
J. Slutpuds
Fire lag udgør den nye facade
For at få en solid facade, der holder i mange år, skal de hårde mineraluldsbatts, der udgør selve isoleringen, sættes godt fast og beskyttes grundigt. Laget af grundpuds forstærkes derfor på alle flader med armeringsnet af glasfiber. Alle hjørner forstærkes med stålprofiler. Til sidst påføres et lag slutpuds.
4. Kingspan bag tynd skalmur
Den gamle mur og isolering erstattes af bedre isolering og tyndere sten.
Metoden kræver en stor indsats, men giver en moderne energiløsning uden at ændre på husets udseende – ud over de nye sten.
LÆS MERE: Dobbelteffekt med Kingspan isolering